10 Mayıs 2014 Cumartesi

BERRİLLA'NIN KARABUĞDAY UNLU YALANCI LOR TATLISI           Ayvalığı iyi bilenler eminim ki Güler Pastahanesini de iyi biliyorlardır. Bu küçücük dükkan Ayvalığa tek gelme sebebi bile olabilir. Şerbetli tatlılarla aram çok iyi olmasa da günün her saatinde Güler Pastahanesinin lor tatlısına evet diyebilirim. Lor ki benim kahvaltılarımda eksik olmayan bir süt ürünü, bir de tatlısı olunca tadından yenmez bir lezzete dönüşüyor. Ama küçük bir ayrıntı var. Bahsettiğim lor süt/kaşar loru; tuzsuz ama yağlı. Bu loru bulmak çok kolay değil, daha doğrusu lezzetli olanını. Benim Balıkesir'de bu loru aldığım sadece bir yerim var ve İstanbul'a yanımda bir kilo lor vakumlatıp götürüyorum. Tabi ki İstanbul'da da bulunabilir ama lezzeti tartışılır.

Ve günlerden bir gün canım yine Lor tatlısı çektiği bir gün neden ben bu tatlıyı kendim denemiyorum, hem de sağlıklı haliyle dedim ve evde zaten çokça bulunan lorumu kullanarak şerbetsiz ama tatlı bir poğaça elde ettim. Hem glutensiz, hem yağsız, hem şekersiz hem de çok lezzetli bu poğaça benim kahvaltılarımın baş tacı oldu. Ve itiraf ediyorum ilk yaptığım gün bu poğaçalardan tam 4 tane yedim, pişman değilim çünkü sağlıklı olan her şeyin benim için bir ölçüsü yok. Tabi kilosunu dikkat etmek isteyenler için 2 tane yemek yeterli olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler ;

300 gram tatlı lor (süt loru )

2 yumurta, birinin sarısı üzerine sürmek için ayrılacak

Yarım su bardağı karağbuğday unu, bulamazsanız tam buğday unu

1 çay kaşığı karbonat, 

1 çay kaşığı vanilya özütü

Yarım limon kabuğu rendesi ve bir yemek kaşığı limon suyu

2 ya da 3 yemek kaşığı bal (aslında balı pişirdiğim şeylerde kullanmıyorum, bal ısıya maruz kalınca bozuluyor ama lorla bal birbirine çok yakışıyor.)


Yumurtaları iyice çırpın, üzerine loru ekleyin ve lor krem kıvamına gelinceye dek karıştırın. Ben bu işlemleri hep kaşık yardımıyla çırparak yapıyorum. Üzerine balı, karbonatı ve vanilya özütünü ekleyin ve pürüz kalmayana kadar iyice karıştırın. Unu azar azar ekleyin. Cıvık bir hamur elde edeceksiniz. Dilediğiniz büyüklüğe göre bir parça hamur alın ve elinizde yuvarlayın. Yağlı kağıt üzerine poğaçalarınızı dizin ve üzerine yumurta sarısı sürün. Önceden 180 dereceye ayarladığınız fırınınızda 20 dakika pişirin. Bu ölçüyle ben 12 adet poğaça elde ediyorum. İçinde fazlaca lor olduğu için çok dayanmıyor, zaten ben çabuçak bitiriyorum :)


Afiyet olsun ***Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...