17 Şubat 2015 Salı

BERRİLLA'NIN SAĞLIKLI PUDİNGİ
               


  Yeni şeyler denemeyi, tatlıları en sağlıklı şekliyle yapmayı çok seviyorum. Hayatımın spor ve temiz beslenme üzerine kurulu olmasının bunda etkisi çok büyük tabiki. Benim mutfağımda şeker yok, un yok, tuz yok. Bu zararlı 3 beyaz yerine muadili olabilecek sağlıklı besinler var sadece. Zaten vücudumun işlenmiş şekere, una ve sofra tuzuna karşı artık ciddi bir toleransı var. İstesem bile tüketmem çok zor oluyor. Ertesi gün ciddi şişkinlik, ödem, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi şikayetlerim oluyor. Basit şeker ve süt ise baş düşmanım; formumu en çabuk bozan ve aşırı şişkinlik yapan bu iki zararlı besini kesinlikle tüketmemeye çalışıyorum. Zaten normal inek sütü yerine hindistancevizi ve badem sütüm; basit şeker yerine akçaagaç ve meyve şekeri varken başka şeye ihtiyacım kalmıyor.

Bu zamana kadar basit şekersiz ve sütsüz bir çok şey yaptım ama sanırım hiçbirini bu puding kadar tüketmedim. Benim için bir adet hindistancevizinin önemini anlatamam. 1 litreye yakın süt ve 1 buçuk bardak kadar hindistancevizi rendesi çıkıyor ki bu rendeleri direkt kurabiye yapımında kullanıyorum. Yakında onunla ilgili bir tarifte vereceğim. Bu sütü yapmak çok kolay; 

                        * Hndistancevizinin deliklerinden bir tanesini tirbüşonla delin ve içindeki suyu bir bardağa boşaltın. Cevizi kırmanın en kolay yolu yere sert bir şekilde atarak parçalanmasını sağlamak. İki üç kez yere sert bir şekilde atınca anında kırılıyor( tabii evin içinde değil balkonda yapıyorum ben bunu ). Parçalanan h.cevizini kabuklarından ayırmak için bıçakla kaldırtabilirsiniz. Üstündeki ince koyu renkli zarını soymak için salata kabuğu soyucusu biçilmiş kaftan! bu işlemde bitince h.cevizlerini 2 bardak sıcak suyun içinde bir süre bekletin ve daha sonra bu suyla beraber  h.cevizinin içinden çıkan kendi suyunu da ekleyerek bir blendıra atın ve uzun süre belli aralıklarla durdurarak iyice parçalanmasını sağlayın. Daha sonra bir tülbet yardımıyla oluşan sütü iyice süzün ve tülbentte kalan h.cevizi rendelerini ayırın (bunlar bir sonraki kurabiye tarifimin ana malzemesi olacak). Yarım hindistancevizinden yaklaşık olarak 560-580 ml süt çıkıyor. Bu sütü bir tencereye boşaltın ve pudingin ana malzemesini oluşturmak için küçük bir kap çıkartın.

Benim gibi yoğun  kakao aroması seviyorsanız 3 yemek kaşığından az kakao koymayın. Ben yulaf unu kullandım ama tam buğday unu da kullanabilirsiniz. Aroma versin diye yarım çay kaşığı muskat rendesi ve vanilya tanesi ekledim. Tabi daha da yoğun kakao aroması için en yaz %85 kakao içeren bitter çikolata eklemeyi de unutmadım. Tam bir tarif verecek olursak :

* 1/2 litre hindistancevizi sütü 

*3-4 yemek kaşığı kakao

*1/2 kahve fincanı yulaf unu

*1/2 çay kaşığı vanilya tanesi 

*1/2 çay kaşıgı muskat rendesi 

*2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu (bal, hurmaşurubu, tatlandırıcı, agave şurubu da olur)

* 20/25 gr en az %85 kakao içeren bitter çikolata

Tenceredeki sütün içerisine oluşturduğunuz bu karışımı ekleyin ve orta ateşte kabarcıklar çıkana kadar karıştırmaya devam edin. Kaynayınca kısık ateşe alın ve bitter çikolataları ekleyin. Bir süre daha karıştırın ve ocağı kapatın. Koyacağınız kaselerin dibine muz dilimleri koyabilir ya da direkt karışımı boşaltabilirsiniz. Ben üzerini yaban mersinleri ile süsledim. Herhangi bir meyve ve hindistancevizi rendesi ile de servis edebilirsiniz.


Afiyet olsun!
***
4 yorum:

Chahrazad dedi ki...

Looks really healthy!

x
www.thecherryfactor.com

Naked Queen dedi ki...

Postlarının verdiği ilhamla önce pudingini yaptım ama çok canım istedi diye light süt kullandım yaparken;

Sabah kalkınca da aksam suya yatırdığım bademlerden süt hazırladım ,

Beni yola sokuyorsun beril :)

Berrilla dedi ki...

Ecem, light süt te olur tabi ki. İlham verebildiğime çok sevindim. Badem sütünü ben bir şeyin içine kullanmaya kıyamıyorum genelde sade içiyorum. Tadı o kadar güzel ki=)

Naked Queen dedi ki...

Beril sütünü yaptım hindistan cevizimin şu rendesinden yapacağımız kurabiye tarifi ne zaman gelir hihoo :))))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...