18 Şubat 2015 Çarşamba

KIŞ ÇAYI  

       Kar zaman zaman tipi şeklinde, zaman zaman gökyüzünden süzülen irili ufaklı pamuk parçaları gibi yağıyor ama hiç durmadan giderek şiddetini arttırıyordu. İnsanlar geçtikleri yerde ayak izlerini bıraksa da bir süre sonra hepsi kayboluyor, pamuk tarlasına dönüşüyordu. İnsanlar tekrar geçiyor, tekrar ayak izleri oluşuyor ve tekrar kaybolarak kar, yüzeyde bir kısır döngü oluşturuyordu. En son bu kadar karı Balıkesir'de, ortaokula giderken, Vali'nin tv'de kar tatili açıklaması yapmasını dört gözle beklerken görmüştüm sanıyorum. Balıkesir'in yerel tv kanalı Karesi tv'yi kablolu tv'de göremediğimiz için önce kablolu tv  yayınını keser, sonra normal uydu yayınından Karesi Tv'yi bulmaya çalışırdık. Sosyal medya denilen şeyin esamesi okunmadığı için tek haber alınacak yer tv idi ve kesin bilgi için bizim yerel bir kanala ihtiyacımız vardı: Karesi TV!
Evet, bizden gelecek haberi dört gözle bekleyen sevgili öğrenciler; Vali beklenen açıklamayı yaptı : 
 Yarın tüm okullar tatil!

 Evde pencerenin yanında bilgisayar başında oturmuş bir yandan durmadan yağan karı seyrediyorum bir yandan üşüyen ayaklarımı cayır cayır yanan kalorifere yaslamış ısınmaya çalışıyorum. İki gündür aralıksız yağan karı; karda güçlükle yürümeye çalışan insanları, soğuktan korunmaya çalışan hayvanları ve her gün yürüdüğüm yolların üzerini kaplayan bembeyaz bulutları; aynı pencerede, elimden düşmeyen yeşil çayımla saatlerce oturarak gözlemleyebilme şansına sahip olduğum için şükrediyorum. Hangi yolun kapalı olduğu, hangi vapur seferlerinin iptal edildiğini merak etmesem bile telefonuma gelen bir bildirimle öğreniyorum artık.

Okullar tatil mi değil mi beni artık ilgilendirmese de; yağan karın altında tatil sevinci yaşayan çocukların mutluluğunu, penceremin yanında oturmuş sıcacık çayımı içerken görebildiğim için bugün bana da tatil!
***
Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...