18 Şubat 2015 Çarşamba

KIZ KIZA ROMA/KOLEZYUM
                   Geçtiğimiz Eylül ayında Annemle kız kıza gittiğimiz Roma seyahatimizden bahsetmiş ama çektiğim fotoğrafların hiçbirini paylaşmamıştım. Dahası size Roma'ya nereden başlayayım diye bir post yapıp görüşlerinizi almış, fakat bunu gerçekleştirememiştim. O kadar çok fotoğraf varmış ki nasıl bunları bu zamana kadar paylaşmamışım diye hayret ettim. Geçmişte bloguma yaptığım haksızlığı bir kenara bırakıyorum artık ve size annemle Roma'da ki ilk günümüzde gittiğimiz Kolezyum'dan bahsetmek istiyorum.

Annemin de benim de Roma'ya ikinci gidişimiz ama birlikte ilk gidişimiz. Roma ile ilgili birçok post yapmıştım geçmişte hatırlayacak olursanız. İlk gidişim çok daha fazla turisttik olmakla birlikte, bir o kadar da yeme içme kültüründen ve sokak pazarlarından yoksundu. Bu seferki ziyaretimin büyük bir kısmı ikinci el pazarlar, sebze meyve pazarları, organik marketler, butikler üzerine kurulu oldu. Annemin ilk gidişinde gitmeye zaman bulamadığı turisttik yerleri de birlikte gezerek bir nevi ona  rehberlik etmiş oldum.
 İlk günümüzde annem, önceki gelişinde kolezyumun içini gezmediği için merak ettiğini ve içini gezmek istediğini söyledi. Ben daha önceki gelişimde gezdiğim için ve içeri giriş ücretinin çok uzuz olmaması sebebiyle (16euro) ikinci kez girmemin saçma olacağını düşündüm ve sadece anneme bilet almak için sıraya girdim. 16euro para uzattığım gişedeki kadın bana 15euro geri verince önce bir anlam veremedim. Kadın bana cama aslı olan yazıyı gösterip bugünün 'European Tourism Day' olduğunu ve giriş ücretinin sadece 1euro olduğunu söyleyince bir yerine 2 tane bilet alıp annemle Kolezyumun içine doğru yol aldık. Şans kesinlikle bizden yanaydı!

Kolezyuma giden ana caddeler, meydanlar her yer polisler tarafından trafiğe kapatılmıştı. Sadece o güne özel olan bu turizm gününün bizim gezimize denk gelmesinden daha ne güzel ne olabilirdi! Caddelerde hoplayıp zıpladık, uzun uzun yürüdük. Ve yine şansımıza hiçbir yerde sıra beklemeden o günün keyfini doyasıya çıkardık. Her yere yürümekten ayaklarımız zonklasa bile bir sonraki güne çok erken başlayıp, pastırma yazı yaşayan Roma sokaklarına kendimizi attık.


Devam edecek...
***1 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel roma'ya gitmek istedim şuan :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...