4 Ocak 2016 Pazartesi

#obirbero

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba! 


Yeni yıl günü kar yağma hayali seneler sonra gerçek oldu ve belki de bu yüzden yeni yıl daha ilk günden herkese mutluluk getirdi. Yeni yıla dakikalar kala karın  yağmaya devam etmesi, 3,2,1 diye geri sayarken yağan kara bakarak dileklerin dilenmiş olması bence 2016'nın çok güzel geçeceğini bize gösterdi. 

Yeni yıl akşamı siz ne yaptınız bilmiyorum ama ben en sevdiklerimle evde huzur dolu bir akşam geçirdim. 2015'nin son aylarında ailemize katılan kedimiz 'bero' nun bizimle olması bu huzuru katmerledi. İnstagram üzerinde bero'nun hikayesini kısaca anlatmıştım ama onun bize geliş hikayesi bizim için çok özel.
 Bero bir sokak kedisi. 3 yaşında ve sanıyoruz ki cins bir kedi. Bir gün eve geldiğimizde kapının önündeki boş bir torbanın içinde onu yatıyor halde bulduk. O kadar uysal ve diğer kedilere göre okadar bambaşka bir ruh hali vardi ki kedi sevmeyen sevgilimi bile kendine aşık etti. Bir süre sadece kapının önünde besledik.Gündüzleri sokağa biraz dolaşmaya çıkıyor sonra evin önüne gelip bütün gün paspasın üstünde türlü türlü şekilere girerek şekerleme yapıyordu. Okadar sessiz ve sanki bir kedi ki, uzun bir süre ağzından bir miyav sesi bile duymadık. Ne ayağımıza dolanıyor ne de bize zarar verecek  bir şey yapıyordu. Ona sevgimiz zaman içinde okadar büyüdü ki eve gelmediği akşamlarda sokaklara çıkıp onu aradığımız zamanlar çok oldu. O olmadığında aklımız sürekli onda kalıyor, 'nerde kaldı bu çoçuk' diye gözümüz sürekli kapıdan gelecek bir miyav sesine odaklanmış halde evde onu bekliyorduk. Bu sevgi giderek büyüdü ve hem onun hem bizim sağlımız için önce onu bir veterinere götürdük. Bize onun cins bir erkek kedi olduğu ve sokaka kedisine hiç benzemediği söylendi. Tüyleri okadar yumuşaktı ki, veteriner bile 'çok iyi durumda bu kedi, ya evde bakılmış sonra sokağa bırakılmış ya da evden kaçmış olabilir;hiç sokak kedisine benzemiyor' dedi. İç dış parazit ve bir kaç test yapıldıktan sonra Bero artık evde olmaya hazırdı. Daha önce hiç kedi beslemediğim için kedi bakımına dair tek bildiğim tuvaletini yapması için kedi kumuna ihtiyaç olmasıydı. 
Bero okadar şansıyla gelen bir kedi ki; alt komşumuzun kız arkadaşının kedisinden kalan bir tuvalet kabı varmış ve bizim Bero yu eve çıkarken hep gördüğü için biliyor ve seviyormuş.Kabı da artık kullanmadığı için bize vermek istedi.
Bero kaba Nasıl alışır, tuvaletini yapar mı diye beklerken sabaha karşı gelen eşeleme sesleriyle sanki çocuğuna tuvalet eğitimi verip, onun kendi başına tuvaletini ilk kez yaptığını gören bir anne gibi sevinçten havalara uçtuk. Onun yetişkin bir sokak kedisi olması eve bağlanması için olumsuz gibi gözükse de o bizi, biz de onu çok sevdik.
Tabii sokak hayatına alışkın olduğundan ve sokaktaki hayatını özlediği için günde bir kaç saat dolaşmasına izin vermek zorunda kaldık. Köpek gibi olduğu için sokakta ne yemek yiyor ne de eve gelmemezlik yapıyor. Evini ve yatağını özleyen bir Bero o :)
Yeni yıl akşamı kar her yeri kapladığından ve olanca hızıyla yağmaya devam ettiğinden Bero dışarı çıkmak hiç istemedi. Saatler 12'ye yaklaşırken, sevgilimle Beronun yanında oturduk; Bero gözlerimize baktı ve kafasıyla elimize sürtünmeye başladı. Sanki bize teşekkür edermiş gibi. Onu bir çoçuk gibi kafasından öptük ve 10'dan geriye doğru saymaya başladık.
İyi ki bizi buldun bero, seni çok seviyoruz...


B.

2 yorum:

Elif Ünal Porgalı dedi ki...

Bolca Bero fotoğrafı görmeyi umarak açmıştım oysa ki.. :( Umarım ömrü boyu sizinle olur..

Blogger Bolat dedi ki...

Bere çok güzel olmuş Beril :) 2016 sana ve ailene sağlık mutluluk huzur ve bol başarlı getirsin...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...