30 Ocak 2016 Cumartesi

MAHALLENİN YENİLERİBeni uzun süredir takip edenler bilir ki Moda'nın yeri benim için apayrıdır. Hem orada oturduğum için hem de günün en az 1 saatini sadece sokakları gezmek için ayırdığım için hayatımın büyük bir çoğunluğu burada geçiyor. 

Çekimden eve çok yorgun bile gelsem, o gün çok mutsuz bile olsam(genelde böyle bir günüm olmasa da) belki de defalarca geçtiğim sokaklarından bir kere daha geçmek için can atıyor halde oluyorum. Her yeni açılan kafe ya da dükkanı büyük bir hayranlıkla inceliyor daha nicelerini keşfetmek için sokakları karış karış geziyorum. Sanki benim bu hislerimi birileri duyuyormuş gibi her geçen gün de bu keşiflere bir yenileri ekleniyor. 

İlki çok tatlı bir sahibesi olan bir pastahane; daha doğrusu imalathane34. Benim onları keşfim bu sefer biraz farklı oldu. MSA(mutfak sanatları akedemisi) da çalışan bir arkadaşımla yemek üzerine sohbet ederken iyi ekmek bulamadığımdan yakındım. O da bana MSA'dan mezun bir arkadaşının daha yeni Moda'da bir yer açtığını ve çok güzel ekşi mayalı, tam buğdaylı ekmekler yaptığını söyledi. Hemen adreslerine baktım ve aslında hep o caddeden geçtiğimi sadece o sokağa girmediğimi farkettim. Adres bana hiç yabancı değildi. İşten çıkmış eve gidiyorken hemen rotamı bu imalathaneye çevirdim ve ekmeğimi kapıp evin yolunu tuttum. Ekmekleri isteğe göre yaptıkları için tükenme şansı çok yüksek o yüzden sipariş vermenizi tavsiye ederim. Tabii iş sadece ekmekle bitmiyor; Muffinler, kurabiyeler bagetler; üzümlü,havuçlu,muzlu kekler. Bir de en sevdiğim şey vanilya özütü bulmak oldu. Sahibi Cemre Hanım bu özütü kendisi hazırlıyor(yaklaşık 3,4 ay bekleterek), üstelik alkolsüz. 
Bir diğer keşfim ise uzun zamandır geçmediğim bir sokakta oldu. 'Büyükanneminsandığı' tabelası zaten yeterince ilgi çekici ve merak uyandırıcı olduğu için hiç tereddütsüz kendimi dükkanın içinde buldum. Baştan aşağı vintage giyme gibi bir zevkim yoktur ama dükkanlara bakmayı ve çok değişik bulduğum parçaları dolabıma eklemeyi severim. Büyükanneminsandığı'ndan dolabıma yumurta figürlü bir yaka süsü ve çok tatlı rengi, deseni olan bir kazak ekledim. Mahallemizin bir diğer vintage butiği Modus Vintage'dan aldığım askeri ceketin hikayesini ise bir sonraki posta kalsın.Mutlu haftasonları!
***4 yorum:

Blogger Bolat dedi ki...

Keşifler güzel, mekana gerekirse biz de destek verelim Beril :)

forever young dedi ki...

Özellikle alkolsüz vanilya özütü çoğumuzun arayıp da bulamadığı bir şey, bizimle bu güzel mekanı paylaştığınız için teşekkürler :)

12ay12yer dedi ki...

Merhaba,

Postla alakasiz ama blogunuzdaki yemek tariflerinin tumune nasil ulasabiliriz? Bunun icin kullandiginiz bir etiket vs var mi?

Tesekkurler!

Berrilla dedi ki...

Blogger bolat, teşekkürler :)

forever young, even öyleymiş. Sevindim yardımcı olduğum için.

12ay12yer, berilintarifi olarak bulabilirsin =)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...