16 Mart 2016 Çarşamba

BERİLİN TARİFİ/ BİTTER ÇİKOLATALI ENERJİ BARI

Herkese merhaba!
Son günlerde hem Ülkemizde yaşanan olaylardan hem de kedim Bero'nun hastalığı yüzünden oldukça sıkıntılı günler geçiriyorum. Yeni güne sağlıklı bir şekilde uyanmanın en büyük mutluluk olduğuna inanan birisi olarak, artık eve sağlıklı bir halde dönebildiğime şükredecek hale geldim. Eve geldiğimde Bero'nun enerjisiyle mutlu oluyorken, birkaç gündür onun da hali pek iyi olmadığı için hayat şu aralar pek neşesiz geçiyor. Bero bu aralar dışarıda çok vakit geçirdi ve sanıyoruz ki bu hastalığın sebebi soğukta uzun sürede dışarıda kalması. Çok ağır üşütmüş; nefes almakta zorlanıyor, halsiz ve yemek yiyemiyor. Onun bu hali beni fazlasıyla üzse de, çabuk atlatıp yine eskisi gibi olacağını biliyorum. 
Bu sıkıntılı zamanları atlatmanın çözümü ise, benim için daha çok yemek yapmak ve fotoğraflamak oldu. Çünkü farkettim ki yemek yaparken, yani en sevdiğim şeylerden birini yapıyorken, başka hiç bir şey düşünmüyorum. Tabii bahsettiğim yemeklerin sağlıklı şeyler olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
Yulaf yemeyi bir süre önce bıraktım. Bir nedeni yok; bana iyi gelmediğini hissettim sadece ve yoluma bir süre yulaf olmadan devam etmeye karar verdim. Elimin altında farklı ülkelerden alınmış, farklı çeşitlerde birçok yulaf olduğunu farkedince,stoğu biraz eritmeye karar verdim. İçinde şekersiz mısır gevreği olan bir müsliden, çıtır çıtır olmasını hayal ederek, bir enerji barı yapmak istedim. Az malzemeyle güzel bir sonuç çıktığını düşünüyorum.
İhtiyacınız olan şeyler:
  3 su bardağı müsli(tercihen şekersiz; Alpen markasını macrocenterda bulabilirsiniz),
10-12 adet hurma
En az %85 bitter çikolata( 1 paket/100gr)
*1 yemek kaşığı fıstık ezmesi
1 yemek kaşığı bal
*1 çay kaşığı vanilya özütü
 
*opsiyonel


Hurmaları sıcak suyun içinde 10-15 dk bekleterek başlayabilirsiniz. Daha sonra  Suyunu süzdüğünüz hurmaların kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkarmamız gerek. Hurmaları macun kıvamına getirmek için mutfak robotu kullanabilirsiniz ama ben elimle yoğurmayı tercih ettim. Başka bir kapta müsli ve balı karıştırıyoruz ve ardından hurmaları ekliyoruz. Ben 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ve içine küçük küçük kestiğim bitter çikolatadan da ekledim. İyice yoğurduktan sonra alüminyum folyoyla kapladığımız, dilediğiniz, pişirme kabına karışımı döküp, kaşık yardımıyla iyice bastırmanız gerek. Bitter çikolatayı benmari usulü eritiyor ve iyice düzleştirdiğimiz Müslili karışımın üstüne eşit bir şekilde döküyoruz. Yaklaşık 15-20 dk difrizde donması için beklememiz gerekiyor. Ve Zaman doldu! Şimdi folyoyu kaptan yavaşça çıkarıyoruz ve dilimleyerek, özellikle spor öncesi afiyetle yiyiyoruz:) 
Bu tarifimi denerseniz, beni instagram/beriloymak  #berilintarifi ile etiketlerseniz çok mutlu olurum =)
 
 
 
 
 
***
 
 

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...