4 Mart 2016 Cuma

BERİLİNTARİFİ/KÖZ BİBERLİ, KİNOA UNLU KAHVALTILIK MUFFİN
                  Kahvaltıda yediğim şeyler genelde bellidir. Ya omlet ya da bir dilim ekmek ve yanında bir yumurta; avokado, peynir... Değişmeyen tek şey yumurta. Yumurtasız güne başlamak sanki hiç kahvaltı yapmamış gibi hissettiriyor bana. Eğer o gün yumurta yememişsem, bu eksikliği akşam yumurta yiyerek kapatmam gerekiyormuş gibi düşünüyorum. Biraz saçma bir düşünce farkındayım ama spor yapanların temel protein kaynaklarından birini bile, ki o benim için sadece yumurta oluyor, o gün yemese, yaptığı spor boşa gitmiş gibi hissettirebiliyor bazen. Bu söylediğimi ancak spora bağımlı birileri anlayacak biliyorum.

Her sabah 6'da kalkan, haftanın en az iki günü sabah bisiklet çevirerek kardiyo yapan ve hemen ardından kahvaltısını özenle hazırlayarak, kahvesiyle birlikte miğdeye indiren; tüm günün ara öğünlerini ayrı ayrı poşetlere koyup, çekim çantasını hazırlayan ve koşar adım evden çıkıp karşıya geçen bir insanın her saniyesinin çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Sonuçta bazı sabahlar benim de yataktan kalkmakta güçlük çektiğim ve 5 dakika fazla uyku için her şeyi boşvereceğim zamanlar olmuyor değil. İşte böyle sabahlarda, kahvaltı hazırlamak için erken kalkacağıma yatakta ayılmayı tercih ediyorum. Tabi siz bana bakmayın, bu dedğim pek olmuyor çünkü, haşlanmış taze yumurtanın ve yeni demlenmiş kahvenin keyfi zaten beni yeterince ayıltıyor. 

Yine de bir B planına ihtiyacım olduğunda yapmam gerekeni artık biliyorum. Kahvaltıda yediğin her şeyi karıştır, muffin kaplarına dök ve doğru fırına. Ta taa! Bir tane çantana at ve evden çık. İşte bu kadar basit! Hmm, peki nedir her sabah kahvaltıda yediğim şeyler? Yumurta, peynir, zeytin, biber... Babaannemden kalma bir alışkanlık sabah uyanır uynamaz ocağa közlemek için biber koymak. Tamam ozaman közlenmiş biberi de ekleyelim. Ekmek yerine ise elimizdeki en sağlıkları unları kullanalım:Kinoa ve yulaf unu. Biraz da yeşillik: tabiki en sevdiğim dereotu. Muffini pofidik yapan şey bence yoğurt. Dolapta biraz da süt kalmış, ekleyelim. Hangi baharatlarım varmış benim? kekik, karabiber, tuz, elde neler varsa. Güzelce kabarması için kabartma tozu yetmez, biraz karbonat ta atalım. Bence oldu, hadi fırına!/Köz biberli, kinoa unlu kahvaltılık muffin/

4 yumurta
1 bardak kinoa unu(yoksa elinizde ne varsa)
1 bardak yulaf unu
3 tane közlenmiş kırmızı biber(küp küp doğranmış)
3 kaşık yoğurt
100gr lor peyniri
yarım bardak süt
1 paket kabartma tozu
1/2 tatlı kaşığı karbonat
kekik, karabiber,tuz
4,5 dal ince kıyılmış dereotu


Tüm malzemeleri karıştır ve karışımı bir kaşık yardımıyla muffin kaplarının yarısını biraz geçecek şekilde dök. 180' fırında 20-25 dakika pişir.

Afiyet olsun!

Tarifimi yaparsanız, instagramda #berilintarifi hastagiyle paylaşırsanız sevinirim =)

***


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...