29 Mart 2016 Salı

BERİLİN TARİFİ/BALKABAKLI KARABUĞDAY KRAKERHerkese merhaba!
Karabuğdaydan  bir kraker yapmayı uzun zamandır planlıyordum; bir kaç hafta önce bir markanın hazır karabuğdaylı bir krakerini yiyip beğenmeyince hemen kendim denemeliyim dedim. Normal karabuğdayım vardı ama bu krakerler için özellikle kavrulmamış karabuğday gerekli.  Marketlerde satılan karabuğdayların hepsi kavrulmuş formda. Kavrulmamış karabuğdayın hem rengi daha açık,yeşilimsi, hem de tadı çok daha güzel. Pişirmeden bile yenecek bir halde: kıtır kıtır. Kraker yapılmak için yaratılmış adeta. Peki bu kavrulmamış karabuğdayı nerden bulabilirsiniz?
Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız, Nişantaşı'nda Safran organik dükkandan  kiloyla alabilirsiniz. İnternet sitelerinden de satış yapıyorlar yanılmıyorsam. Bu krakerlerin yapımı için karabuğdayı haşlamanıza gerek yok. Sadece sudan geçirip iyice durulamanız yeter.

Difrizde haşlanmış bal kabağı olduğunu hatırlayınca, balkabaklı bir kraker olsun dedim ve balkabaklarının iyice suyunun gitmesi için düşük ısıda fırında yarım saat beklettim. Kalan malzemeler tamamen spontene gelişti. Tatlandırmak için biraz akçaağaç şurubu, biraz hindistancevizi şekeri ekledim. Balkabakları şansıma oldukça tatlıydı. Hindistancevizi rendesini her şeye yakıştırıyorum; oyüzden yarım bardak kadar ekledim. Kıvamını tutturmak içinde badem tozu kullandım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye karışımı kaşık yardımıyla iyice bastırdım ve tamamen düz bir forma getirdim. 180' fırında 30 dakika kadar pişirdim. Kenarları daha kıtır kıtır, ortaları yumuşak kalınca, kenarlarını çıkarıp ortalarını biraz daha pişirdim ve işte sonuç!

Glutensiz, şekersiz, unsuz, Vegan, dairy free ve çok çok sağlıklı! Daha ne olsun?

Bero bile yedi desem :)

/Balkabaklı, karabuğdaylı kraker/

2 su bardağı kavrulmamış Karabuğday(sudan geçirilip iyice durulanmış)
1su bardağı(fırınlanıp suyu iyice gitmiş balkabağı)
40gr h.cevizi yağı
1/2 su bardağı h.cevizi rendesi
1 tatlı kaşığı tarçın 
1/2 su bardağı tatlandırıcı( ben h.cevizi şekeri ve akçaağaç kullandım)
 1/2su bardağı badem tozu( kıvamı bulana kadar, fazla da olabilir)Afiyet olsun!
***2 yorum:

♕Süslü Püslü ♕ dedi ki...

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş:))

Blogger Bolat dedi ki...

Beril tarif şahane olmuş ama kediyi almış bir düşünce neden ki :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...