27 Mart 2016 Pazar

BERİLİN TARİFİ/MATCHA CHIA PUDDlNG


Sağlıklı uyanabildiğimiz bir güne daha merhaba!
Sürekli tarif vermemden sıkılan , eskisi gibi günlük kıyafet postları isteyen var mı bilmiyorum ama, artık daha çok yemek tarifi vereceğim. Gezi yazılarını tabiki unutmuyorum; Stockholm kaldığı yerden devam edecek, Genova ve cinque terre yazıları hazırlanacak, hatta geçen yaz ki Kaş tatilimi bile yazmayı düşünüyorum. Bir çoğunu vakitsizlikten yazamadım ama keşke yazsaymışım zamanında diyorum. Yakında çıkacağım seyahatin yazısı önce gelebilir; sıcağı sıcağına yazmak herzaman daha keyifli oluyor.
Bugün size bahsedeceğim şey ise benim aslında tadını pek sevemediğim ama etkilerini vücudumda kısa sürede hissettiğim, Japon'ların geleneksel yeşil çayı 'matcha'.
Matcha, bildiğimiz yeşil çayın toz haline getirilmiş hali; toz olarak tüketildiği için normal yeşilçaydan 10 kat daha etkili. Faydaları saymakla bitmiyor: yüksek antioksidan içeriyor;  ki bu super besinlerin en antioksidanlarından olan gojiberryden bile çok daha fazla; metabolizmayıhızlandırıyor, kafein etkisi yaratıp yüksek enerji veriyor ve vücut ısısını arttırıp yağ yakımını hızlandırıyor.
 Faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi çayla ben nasıl tanıştım derseniz, size bu çayla yapılan 'Matcha Latte' içerek derim. İlk olarak Stockholm'da denedim. Açıkcası Matcha'nın çok yoğun kullanılması ve tadının çok baskın olması hoşuma gitmemişti. Türkiye'de organik ürünler
 satan bir dükkanda toz halinde bulunca bir şans daha vermeye karar verdim. İlk olarak antrenmandan önce, bir bardak sıcak suya yarım tatlı kaşığı matcha koyarak içmeye başladım ve antrenman sırasında enerjimin arttığını hissetim. Antrenman yaparken nabız aralığımı kontrol etmek için hep Polar bant kullanıyorum. Matcha'nın etkisi mi bilmiyorum ama herzaman yaptığım antrenman, hem daha enerjik hem de nabız aralığım daha yüksek olarak devam etti. Yağ yakımını gerçekten arttırıp arttırmadığını düzenli bir kullanım süreci sonunda daha iyi anlayacağım sanırım. 
Çay olarak tüketmektense matcha ile değişik tarifler denemeye karar verdim. İçine girdiği herşeye doğal yeşil renk vermesi bile başlı başına bu çayı tariflerimde kullanma sebebim. 
Nerdeyse hergün yaptığım chia pudingi bu sefer içine 1çay kaşığı Matcha koyarak denedim. Herkesin seveceği bir tat değil, baştan söylemem gerekiyor. Fakat faydalarını düşününce tadı pek umrunuzda olmaz diye düşünüyorum. Dozunda kullanmak çok önemli ve içine aroma verecek birkaç şey eklemek yemesini daha zevkli hale getirebilir.

Matcha'lı Chia puding tarifi

1 su bardağı süt( ben kendi yaptığım badem sütü kullandım
2 yemek kaşığı chia tohumu 
1/2 çay kaşığı Matcha
1 yk h.cevizi rendesi
1/2 tatlı kaşığı tarçınBütün malzemeler iyice karıştırılır ve en az 3 saat buzdolabında, arada karıştırılarak bekletilir. Hemen tüketilmesi benden size tavsiye.


***
1 yorum:

Blogger Bolat dedi ki...

Matchanın adını bile duymamıştım sevgili Beril :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...