26 Haziran 2016 Pazar

BERİLİNTARİFİ/ YABANMERSİNLİ RAW(PİŞMEYEN) CHEESECAKE


Herkese iyi pazarlar!

Bu haftasonunun tamamını kendime ve mutfağa ayırdım. Uzun zamandır yapmak istediğim şeyleri bir bir ve heyecanla yapmanın  mutluluğunu yaşadım ve hala daha yaşıyorum. Bu zamana kadar ertelediğim şeyleri düşünüp neden böyle olduğunu kendime sordum ve geçerli bir yanıt bulamadım. Aslında bu herkesin yaşadığı birşey; hiç bir adım atmadan istediklerimizin olmasını beklemek, baştan vazgeçmek demek.
Yaklaşık 2 senedir bir Yotube kanalı açmak istiyorum evet ama bunun için ne yaptınız diye sorarsanız  size bir yanıt veremem. Bir bahanem ya da olmaması için bir eksiğim de yokken üstelik. (video çekmek için gerekli ekipmandan bahsediyorum) Tabi bundan iki sene önceki benle, şimdiki ben arasındaki farkta buna neden aslında.
Yapmam gereken tek şey odaklanmak ve ne istediğimi bilmekmiş meğerse. 

Belki bir senedir yapıcam yapıcam dediğim bu raw cheesecake i bu haftasonu yaptım. Üstelik yaparken video da çektim; yakında youtube da da paylaşacağım. O zamana kadar ben bekleyemem diyorsanız sizin için tarifi paylaşıyorum!       Malzemelerin bir çoğunda muadil şeyler kullanabilirsiniz ama çiğ kaju ve h. cevizi sütü olursa çok güzel olur. Çiğ kajuyu daha önce kaju sütü tarifimde  olduğu gibi bir gece önceden suda bekletmeniz gerekiyor. Çiğ kaju gerçekten süper bir besin. Peynirden, süte, kremaya kadar bir çok değişik tarif yapabilmek mümkün. Tadındaki o sütsülük tatlı tariflere gerçekten çok yakışıyor. O yüzden bu tarifin yıldızı kesinlikle kaju! Akçaağaç şurubu yerine bal; fındık ve pikan cevizi yerine badem, fıstık; yabanmersini yerine farklı meyveler kullanabilirsiniz.                      
Alt taban  :  Çiğ fındık  ve pikan cevizlerini, 10 dakika sıcak suyun içinde beklettikten sonra çekirdeklerini çıkardığım hurmalarla beraber, h.cevizi rendesini de ekleyerek, hamur kıvamına gelene kadar robottan geçiriyorum. Kelepçeli kaba karışımı iyice bastırarak yayıyorum. Ben küçük boy kelepçeli kalıp kullandım.


Ara dolgu:  Suyunu süzüp kuruladığım kajuları, konserve h.cevizi sütünün en üstende biriken yağ kısmını da ekleyerek blendıra atıyorum. Konsever sütleri açtığınızda üst kısmında katı bir yağ tabakası görürsünüz. Çünkü süt durdukça yağı en üstte toplanır ve altta saydam bir sıvı kalır. Sütü normal içmek isterseniz bunu karıştırmanız gerekir. Benim işime yarayacak kısım işte bu biriken yağ.    Yabanmersinleri, akçaağaç, h.cevizi yağı, vanilya özütü, lime ve birazda chia tohumu ekleyerek blendırı çalıştırıyorum. Tüm malzemeler karışıp, kremamsı bir kıvama geldiğinde işi bitmiş demektir.     Elde ettiğim bu kremamsı dolguyu 2. kat olarak kelepçeli kaba eşit bir şekilde döküyorum. Bu noktadan sonra aslında bitmiş sayabiliriz. Yaklaşık 2-3 saat difrizde tutup donmasını beklememiz gerekecek.


          Annem normal bir cheesecake yaparken(normalden kastım şekerli, peynirli, yağlı) herzaman önce bu iki kısmı yapardı. Pişirdikten sonra bize sorardı: 'Neyli cheesecake istiyorsunuz?'. Bizim isteğimize göre en üst dolgusunu yapardı. Bu da, ya çikolatalı ya da frambuaz soslu olurdu. O yüzden bundan sonraki kısım sizin isteğinize bağlı. 


üst kısım: Farklı meyvelerle ya da şekersiz bir çikolata eriterek üst dolgusunu yapabilirisiniz. Ara dolgusununda yabanmersinleri kullandığım için sosunu da yabanmersinli yapmak istedim. Bir kase yabanmersinini blendıra attıktan sonra farkettim ki daha geçen hafta yazlıktan getirdiğim karadutlarım vardı difrizde. Karadutlu her şeye bayılıyorum. Keskin bir tadı olduğu için neye koysanız yakışıyor bence. Bir avuç kadar karadutu da attıktan sonra biraz daha tatlı olsun diye akçaağaç ekledim. Sıvı bir kıvama gelene kadar blendırdan geçirmemiz gerek. Meyveler sıcakta daha da sulanıp eriyeceği için bunu engellememiz gerekecek. Bu noktada tercih sizin; ya chia eklenip jöle kıvamına gelecek, ya da h.cevizi yağı eklenip kıvamı katılaşacak. Ben chiayı tercih ettim; chianın verdiği jölemsi kıvamı çok seviyorum. Unutmadan şunu hatırlatayım; chiayı blendırden geçirmiyoruz, çünkü parçalanınca o jölemsi kıvam olmuyor. En son ekleyip karıştırıyoruz sadece.
 Kelepçeli kabı difrizden çıkarıp son katı da ekliyoruz ve bir yarım saat kadar daha difrize atıyoruz. Üzerini nasıl süsleyeceğiniz tamamen size kalmış. Ben bol yabanmersini ve lime kabuğu rendesi ekledim. Yerken ağza kabukların mayhoş tadının gelmesi, benim yalancı raw cheesecake mi daha da güzelleştirdi.
RAW(PİŞMEYEN) Cheesecake

Alt taban:
*200 gr çiğ fındık, pikan cevizi karışımı
* 7 medine hurma( 10dk sıcak suda beklemiş, çekirdeği çıkarılmış)
*3 yemek kaşığı h.cevizi rendesi

Ara dolgu:
*150g çiğ kaju( en az 6 saat suda beklemiş, durulanmış)
*100 gr h.cevizi sütü kreması
*1 çay kaşığı vanilya özütü
*1 yemek kaşığı lime(limon)suyu
* 2 yemek kaşığı h.cevizi yağı
*3 yemek kaşığı taze yabanmersini

Üst kısım:
*1 kase yabanmersini ve karadut karışımı
*1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu 
*2 tatlı kaşığı chia tohumu

süsleme:
*yaban mersini
* lime kabuğu rendesiAfiyet olsun!
***

6 yorum:

Burçin Uysal dedi ki...

Kanalınız hayırlı olsun öncelikle..:)
Hindistan cevizi sütü kreması yerine kullanabileceğimiz başka bir şey var mı acaba ?

audrey dedi ki...

gerçekten çok ilginç ve çok da sağlıklı malzemeleri toplayarak deneyeceğim bunu ..

Adsız dedi ki...

merhabalar, cheesecake ile alakalı olmauan bir soru soracağım:) kullandığınız karabuğday ununun markasını öğrenbilir miyim? benim aldığım un ile krep yapmam mümkün olmuyor da =( sizinkini çok merak ediyorum.

Mine dedi ki...

Sadece süt kullansak olmaz mı? Hindistan cevizi sütü yerine

Mine dedi ki...

Difriz mi buzdolabinda mi bekletiyorsunuz bir de dolapta bekletme olmuyor mu

Adsız dedi ki...

Malzemeleri nereden bulabiliriz?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...